Zakup domu czy budowa? 0

budowa domu

Inwestycja w swoją własną nieruchomość jest dla wielu osób jedną z największych w całym życiu. Jest to przedsięwzięcie wymagające zarówno pod względem logistycznym, jak i oczywiście finansowym. Zastanawiając się nad zakupem domu czy jego budową, pod uwagę musimy wziąć szereg czynników. Tych dotyczących budżetu całej inwestycji, jej praktyczności, wygody i komfortu.

Zakup czy budowa domu – na co zwrócić uwagę?

Koszty

Pierwszą rzeczą, jaką z pewnością każdy inwestor będzie brał pod uwagę są oczywiście finanse. Jednak odpowiedzenie na pytanie, czy to budowa domu, czy zakup gotowego jest bardziej korzystny pod względem finansowym, zależy w dużej mierze od projektu, wybranych materiałów i wynagrodzenia zespołu fachowców, który zdecyduje się na jego realizację.

Czas realizacji inwestycji

Budowa domu będzie wymagać od nas uzbrojenia się w cierpliwość. Jeśli mamy już wszystkie niezbędne pozwolenia do jego postawienia, to i tak średni czas oddania budynku do użytku wynosi co najmniej kilka miesięcy. Dużo zależy w tej kwestii przede wszystkim od wybranej technologii. Najkrócej będziemy musieli czekać na dom z prefabrykatów.

Gdy kupujemy gotowy dom, czas oczekiwania jest maksymalnie ograniczony. A w wielu przypadkach – gdy deweloper oddaje nieruchomość w stanie pod klucz – nie musimy nawet czekać do ukończenia remontu.

Dopasowanie i komfort

Nie ma co ukrywać. Gdy decydujemy się na wybudowanie własnego domu, to projekt możemy dopasować do swoich potrzeb. Zarówno pod względem układu pomieszczeń, ich liczby, jak i materiałów, które zostaną użyte do jego budowy. W przypadku decyzji o zakupie gotowego już domu nasze możliwości w kwestii jego dostosowania są nieco ograniczone. Układ pomieszczeń możemy oczywiście zmienić – jeśli modyfikacje będą dotyczyć ścian działowych – ale będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ewentualnym kompromisem może być wtedy zakup domu do remontu. Dom do remontu będzie znacznie tańszy, a nawet bardzo rozległy remont prawdopodobnie nie przewyższy kosztów zakupu nowej nieruchomości wprost od dewelopera.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *