Zakup domu czy budowa? 0

budowa domu

Inwestycja w swoją własną nieruchomość jest dla wielu osób jedną z największych w całym życiu. Jest to przedsięwzięcie wymagające zarówno pod względem logistycznym, jak i oczywiście finansowym. Zastanawiając się nad zakupem domu czy jego budową, pod uwagę musimy wziąć szereg czynników. Tych dotyczących budżetu całej inwestycji, jej praktyczności, wygody i komfortu.

Zakup czy budowa domu – na co zwrócić uwagę?

Koszty

Pierwszą rzeczą, jaką z pewnością każdy inwestor będzie brał pod uwagę są oczywiście finanse. Jednak odpowiedzenie na pytanie, czy to budowa domu, czy zakup gotowego jest bardziej korzystny pod względem finansowym, zależy w dużej mierze od projektu, wybranych materiałów i wynagrodzenia zespołu fachowców, który zdecyduje się na jego realizację.

Czas realizacji inwestycji

Budowa domu będzie wymagać od nas uzbrojenia się w cierpliwość. Jeśli mamy już wszystkie niezbędne pozwolenia do jego postawienia, to i tak średni czas oddania budynku do użytku wynosi co najmniej kilka miesięcy. Dużo zależy w tej kwestii przede wszystkim od wybranej technologii. Najkrócej będziemy musieli czekać na dom z prefabrykatów.

Gdy kupujemy gotowy dom, czas oczekiwania jest maksymalnie ograniczony. A w wielu przypadkach – gdy deweloper oddaje nieruchomość w stanie pod klucz – nie musimy nawet czekać do ukończenia remontu.

Dopasowanie i komfort

Nie ma co ukrywać. Gdy decydujemy się na wybudowanie własnego domu, to projekt możemy dopasować do swoich potrzeb. Zarówno pod względem układu pomieszczeń, ich liczby, jak i materiałów, które zostaną użyte do jego budowy. W przypadku decyzji o zakupie gotowego już domu nasze możliwości w kwestii jego dostosowania są nieco ograniczone. Układ pomieszczeń możemy oczywiście zmienić – jeśli modyfikacje będą dotyczyć ścian działowych – ale będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ewentualnym kompromisem może być wtedy zakup domu do remontu. Dom do remontu będzie znacznie tańszy, a nawet bardzo rozległy remont prawdopodobnie nie przewyższy kosztów zakupu nowej nieruchomości wprost od dewelopera.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *