Wiosenne i letnie miesiące zachęcają do spędzania czasu na tarasie. Kondycja desek po zimie zwykle pozostawia jednak sporo do życzenia. Przywrócenie im atrakcyjnego wyglądu i właściwej kondycji nie musi być jednak ani kosztowne, ani skomplikowane. Wystarczy wygospodarować nieco czasu i sięgnąć po odpowiedni olej do tarasu. Jaki? Zobaczmy!
Jak zabezpieczyć drewniany taras?
Drewniane deski tarasowe cenimy przede wszystkim za atrakcyjny, naturalny wygląd i komfort użytkowania. Niestety z czasem tracą swoje właściwości. Dzieje się to pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim opadów i wilgoci, wahań temperatur czy promieniowania UV.
Deski tracą wyrazisty kolor, na ich powierzchni pojawiają się różnego typu uszkodzenia, porosty czy grzyby. Z czasem mogą wymagać więc po prostu wymiany. Nie musi tak jednak być. Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia tarasu i przywrócenia mu atrakcyjnego wyglądu jest olejowanie drewna. W tym celu stosuje się specjalny olej do deski tarasowej. Jego stosowanie jest proste, dzięki czemu to metoda dostępna dla każdego.
Olej do tarasów – najważniejsze zalety stosowania
Odpowiedni olej do desek tarasowych pozwala na osiągnięcie kilku korzyści równocześnie. Oto najważniejsze z nich:
- Atrakcyjny wygląd tarasu,
- Ochrona przed pękaniem drewna,
- Ochrona przed zabrudzeniami,
- Możliwość zachowania naturalnego koloru lub jego zmiany,
- Ochrona przed wilgocią, grzybami, rozwojem mchów i porostów,
- Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Te cele osiągniesz, stosując profesjonalny olej do tarasu Lakma, więcej na jego temat przeczytasz tutaj: https://sklep.lakma.pl/drewnokolor-olej-do-drewna.html.
Nie zapomnij jednak odpowiednim przeprowadzeniu prac renowacyjnych i ich systematycznym powtarzaniu! Zapewni to jeszcze wyższą trwałość odnawianej w ten sposób konstrukcji.
Olejowanie drewna krok po kroku
Jedną z największych zalet stosowania oleju zabezpieczającego taras jest szeroka dostępność i bardzo proste stosowanie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy pamiętać zaledwie o kilku podstawowych wskazówkach: przede wszystkim deski muszą być wcześniej dokładnie wyczyszczone. Ewentualnie można je wcześniej przeszlifować.
Olej tarasowy nanosi się na suchą powierzchnię. Zwróć przy tym uwagę na odpowiednie dozowanie: powinien wnikać w drewno (jego nadmiar po ok. 20 minutach należy zebrać). Konieczne może stać się położenie kilku warstw. W każdym przypadku stosuj się do zaleceń wskazanych przez producenta na opakowaniu. Przykładowo na stronach Lakmy znajdziesz precyzyjne dane, dzięki którym szybko sprawdzisz, jak nakładać wybrany preparat.
Metody aplikacji oleju do tarasu
Olej tarasowy nakłada się pędzlem z naturalnym włosiem lub bawełnianą szmatką. Dzięki temu zyskasz lepszą kontrolę nad ilością preparatu i precyzję ruchów. Najlepsze rezultaty przynosi nanoszenie oleju wzdłuż słojów drewna. Ponowną aplikację przeprowadza się po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach w zależności od zaleceń producenta konkretnego preparatu.
Kiedy olejować deski tarasowe?
Olbrzymi wpływ na rezultat olejowania tarasu ma umiejętny dobór czasu przeprowadzania renowacji. Wybierz suchy, bezwietrzny i ciepły dzień. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na olejowanie wiosną. Dzięki temu przygotujesz taras na sezon letni i odświeżysz go po zimie, która jest wyjątkowo szkodliwa dla drewna tarasowego i ogrodowego. Najlepiej powtarzać olejowanie przynajmniej raz w roku. W ten sposób zapewnisz deskom nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również dłuższą żywotność.