Budowa domu – od projektu do realizacji 1

budowa domu - projekt i realizacja

Budowa domu to dla ogromnej części z nas inwestycja życia. Z tego względu powinniśmy się do niej jak najlepiej przygotować. Jeżeli posiadamy już działkę, możemy pomyśleć o nawiązaniu współpracy z przedsiębiorstwem, które wybuduje nasz wymarzony dom. Podpowiadamy jak bez szwanku przejść przez ten proces.

Budowa domu i związane z nią formalności

Nie ma co ukrywać, że wybudowanie domu będzie kosztowało nas wiele czasu, który przeznaczymy na rozmaite formalności. Choć przepisy prawa budowlanego wprowadzone w 2018 roku mają nieco zredukować ich ilość, i tak warto uzbroić się w cierpliwość. Przede wszystkim musimy się upewnić, czy na działce, której jesteśmy właścicielami można w ogóle wybudować dom. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takim dokumencie mogą znaleźć się szczegółowe informacje odnośnie tego jak ma wyglądać dom stawiany w danej okolicy. Niekiedy będzie jednak trzeba zgłosić się do urzędu miasta lub urzędu gminy o sporządzenie tego planu.

projekt domu

Kolejnym krokiem jest uzyskanie mapy do celów projektowych. W tym celu należy zgłosić się do Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego lub Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapa będzie przydatna między innymi projektantowi, który zajmie się planem zagospodarowania działki.

Projekt domu – co należy wiedzieć

Musimy zdawać sobie sprawę, że projektu domu nie możemy wykonać samodzielnie. Musi się tym zająć profesjonalna firma projektowa. Możliwy jest zakup gotowego projektu lub zlecenie jego wykonania na indywidualne zamówienie. Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu ze względu na atrakcyjną cenę takiego rozwiązania. Jeżeli decydujemy się na gotowy projekt, pamiętajmy, że musi on zostać przystosowany do wymagań konkretnej działki, a w pewnych wypadkach także do warunków zabudowy. Adaptacja jest dodatkowo płatna, a cennik zależy od firmy, z którą zdecydujemy się podjąć współpracę. Warto zawczasu sprawdzić koszty dostosowania projektu, gdyż ostatecznie może się okazać, że jego cena nie jest wcale tak atrakcyjna jak wydawało się nam na początku.

biuro projektowe

Jak znaleźć dobrą firmę budowlaną?

Zanim ciągnące się tygodniami formalności dobiegną końca, musimy zatrudnić kierownika budowy. Jest to niezbędne do rozpoczęcia budowy. Wiele osób ma z tym problem, ponieważ nie wie jak szukać rzetelnej firmy. Jako, że budowa domu jest zadaniem bardzo poważnym, nie należy się z tym śpieszyć.

Każdy inwestor powinien zapoznać się z poprzednimi pracami, które wykonywała dana firma budowlana. Wskazane jest także skontaktowanie się z właścicielami wybudowanych domów. Zdecydowanie zalecane jest pytanie o radę rodzinę i znajomych, którzy w ostatnich latach zlecali budowę nieruchomości.

budowa domu

W branży budowlanej niezbędne jest doświadczenie. Nikt z nas nie chce, żeby pracownicy budowlani uczyli się na błędach na terenie budowy naszego domu. Warto jest poprosić o referencje, a następnie je sprawdzić. Pamiętajmy, że podejrzanie niska cena nie wróży niczego dobrego. Najlepsi fachowcy cenią swoją pracę.

 

Previous ArticleNext Article

1 Comment

  1. U nas najgorzej było z fachowcami – co jeden, to gorszy… W końcu znajomy polecił nam stronę building-companion, teraz bierzemy sprawdzone ekipy stamtąd i jest spokój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *