Chociaż okna dachowe projektuje się dziś zawsze z myślą o komfortowej ich obsłudze i wygodnym sposobie ich zamykania i otwierania, dobór typu okna połaciowego i metody jego otwierania do konkretnych przestrzeni i potrzeb użytkowników ma ogromne znaczenie. Niekiedy sposób otwierania może też nawet wpływać na bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu, w którym znajduje się okno połaciowe, zwłaszcza gdy mowa o dzieciach. Jak dobrać sposób otwierania okien połaciowych i jakie czynniki warto wziąć przy tym pod rozwagę?
W jaki sposób można otwierać okno połaciowe?
Najbardziej popularnym typem okna połaciowego jest dachowe okno obrotowe, które może być otwierane przy pomocy klamki bądź uchwytu zamontowanych w dolnej lub górnej części skrzydła okiennego. Dachowe okna obrotowe mają oś obrotu w połowie wysokości okna. Okna połaciowe otwierane uchylnie, które oś obrotu mają umieszczoną w górnej części ramy okiennej, t.zw okna klapowe, otwierane są zwykle przy pomocy uchwytów zlokalizowanych u dołu okna. Podobnie jest w przypadku okien wysokoosiowych otwieranych obrotowo, które dzięki siłownikom mogą utrzymać skrzydło w pozycji otwartej. Na rynku można też spotkać połączenie sposobów otwierania, jak w przypadku okien uchylno-obrotowych. Okno dachowe może też mieć otwieranie boczne, ma wówczas zamocowane zawiasy do jednego z boków ościeżnicy. Po otwarciu skrzydła okno jest automatycznie blokowane w pozycji otwartej. Tę metodę otwierania spotyka się przy ciepłych wyłazach dachowych.
Warto również pamiętać, że decydując się na okna dachowe poza mechanicznymi metodami otwierania, mamy również do dyspozycji takie udogodnienia jak otwieranie zdalne za pomocą pilota bądź urządzeń mobilnych (smart home).
Jaki sposób otwierania okien połaciowych wybrać?
Decydując o wyborze typu okna, warto pamiętać o kilku czynnikach. Obrotowe okna dachowe najlepiej montować w taki sposób, by oś obrotu znajdowała się na wysokości głowy domowników, a klamka była w ich zasięgu, więc w przypadku górnej klamki nie wyżej niż na poziomie 180 cm. Jeśli w pomieszczeniu przebywają dzieci, dobrym pomysłem będzie wybór okna z klamką w górnej części skrzydła lub zastosowanie dodatkowego zamka zabezpieczającego przed otwarciem okna. Zasadniczo górny sposób otwierania okna dachowego sprawdzi się przy oknach montowanych nisko, których dolna krawędź nie znajdzie się wyżej niż 130 cm od podłogi i w miejscach, gdzie pod oknem nie pojawią się meble blokujące dostęp do uchwytu otwierającego. W pozostałych przypadkach sprawdzą się lepiej zwykle okna dachowe z dolnym sposobem otwierania.
Warto też pamiętać, że okna dachowe klapowe mogą sprawiać problem podczas ich mycia.
Kiedy warto zdecydować się na automatycznie otwierane okna dachowe? Okna połaciowe otwierane automatycznie mają wiele zalet. Napędzany siłownikiem elektrycznym mechanizm otwierający okna dachowe pozwala zdalnie sterować skrzydłem okna bez odrywania od pracy lub odpoczynku. Elektryczny otwieracz okna dachowego Dakea AMC 100 to również doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których okno dachowe znajduje się wysoko lub w miejscu trudnodostępnym. Dodatkowo, ten elektryczny otwieracz, jest wyposażony w czujnik deszczu i błyskawicznie i samoczynnie zamknie okno w trakcie opadów, nawet jeśli my o tym zapomnimy lub nie mamy takiej możliwości. Dodatkowo otwieracz elektryczny Dakea AMC 100 jest kompatybilny z systemem obsługi inteligentnego domu z centralą sterującą Somfy TaHoma®switch, który pomoże nie tylko wygodniej otwierać okna połaciowe i sterować ustawieniem ich skrzydeł, ale wspomoże przy kontrolowaniu temperatury i jakości powietrza w domu.