Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać? 0

klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja do mieszkania to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy pragną podnieść komfort codziennego życia. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób zamożnych, które mogą pozwolić sobie na spory wydatek. Ważne jest jednak to, aby instalacja została trafnie dopasowana – najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców, tak aby uniknąć podjęcia błędnej dedycji. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością będą stanowić wsparcie.

  1. Kwestie formalne

Osoby mieszkające w bloku lub budynku wielorodzinnym muszą pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia od spółdzielni. Istotne jest to, aby urządzenie możliwie najmniej wpływało na wygląd zewnętrzny budynku. Uzyskanie wspomnianego pozwolenia na montaż klimatyzacji nie powinno jednak stanowić większego problemu.

  1. Rodzaj wybieranego klimatyzatora

Jaka klimatyzacja do małego lub dużego mieszkania sprawdzi się najlepiej? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie istnieje rozwiązanie uniwersalne. Najważniejsze jest to, aby trafnie określić rodzaj urządzenia. W przypadku mieszkań o małym metrażu np. mieszkania 40m2 lub do mieszkania 50m2 polecane są klimatyzatory typu split. Są one relatywnie tanie w zakupie oraz utrzymaniu, co stanowi niewątpliwą zaletę. Omawiany system sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy przestrzeń nie została podzielona ściankami działowymi. Alternatywą jest klimatyzator multi-split, który składa się z kilku jednostek. To wyśmienity wybór do dużych apartamentów, np. do mieszkań 80m2 i większych.

  1. Moc urządzenia

Wydajność klimatyzacji w zależności od metrażu mieszkania powinna zostać ustalona przez specjalistów. W wielu przypadkach sprawdza się przelicznik 1 kW na 1 metr kwadratowy, jednak dobór sprzętu odbywa się w oparciu o wiele różnych czynników. Nie ma sensu inwestować w sprzęt o zbyt dużej mocy. Większe zużycie energii jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu – nie ma sensu przepłacać. Ponadto, im wyższa moc klimatyzatora, tym wyższa cena. Godne uwagi są modele energooszczędne, które jednocześnie są przyjazne środowisku naturalnemu.

  1. Generowany hałas

Klimatyzacja, która generuje duży hałas, może okazać się wyjątkowo uciążliwa dla osób przebywających w budynku. Przed wyborem urządzenia należy sprawdzić poziom natężenia emitowanych dźwięków. Należy dodać, ze dotyczy to nie tylko jednostki wewnętrznej, ale również zewnętrznej! Sprzęt nie może zakłócać spokoju ludzi znajdujących się w pobliżu mieszkania, np. sąsiadów.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *