Jednym z częściej poruszanych w ostatnich czasach tematów są autonomiczne samochody, które potrafią radzić sobie w ruchu miejskim bez pomocy kierowcy. Jednak oprócz samochodów autonomicznych, wspomina się też czasem o budynkach autonomicznych – czym zatem one są i jak należy rozumieć tę autonomiczność?
Budynek autonomiczny, czyli taki, który poradzi sobie sam
Podobnie jak samochód autonomiczny nie potrzebuje pomocy kierowcy, tak autonomiczne budynki zostały stworzone z myślą o działaniu bez potrzeby dostępu do infrastruktury zewnętrznej. Nie oznacza to oczywiście, że za każdym razem budynek taki musi być w pełni odcięty od wszelkich mediów, gdyż czasem mogłoby to zbytnio pogorszyć komfort życia mieszkańców. Istotne jest natomiast to, że w przypadku braku dostępności któregokolwiek z mediów – budynek wciąż będzie realizował swoje funkcje na podobnym poziomie.
Bardziej uniwersalnym podejściem jest zaprojektowanie jako autonomicznego nie tyle pojedynczego budynku, co całej infrastruktury w dostępnej przestrzeni na działce, dzięki czemu łatwiej będzie o osiągnięcie autonomii.