W ramach dzisiejszego artykułu postanowiliśmy sprawdzić, czym różnią się tynki wykorzystywane do renowacji zabytków od tych, które to zwyczajowo stosowane są podczas renowacji i rewitalizacji obiektów mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Okazuje się, że eksperci z branży sięgają po specjalistyczne produkty z najwyższej półki, , jako że legitymują się one wysoką przyczepnością do trudnych podłoży budowlanych. Nie jest bowiem tajemnicą, iż obiekty liczące sobie dziesiątki jeżeli nie setki lat wykonywane były z innych materiałów oraz powstawały przy zastosowaniu innych technik architektonicznych niż ma to miejsce w chwili obecnej. Dlatego też konieczne jest wykorzystanie tynku, który w sposób optymalny zakryje wszelkie niedoskonałości, zakryje nierówności, a także utrzymywać się będzie w miejscu aplikacji przez długi okres czasu…i to nawet w przypadku regularnej ekspozycji na szkodliwe warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, nadmierną wilgoć, czy też inne czynniki zewnętrzne mogące negatywnie odbijać się na właściwościach użytkowych omawianego produktu.
Tynki do renowacji zabytków są także doceniane wśród ekspertów z uwagi na ich łatwą aplikację na chłonnych podłożach. Mogą one być nakładane w tradycyjny sposób manualny, szczególnie w przypadku niewielkich powierzchni, kiedy to kluczowym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę jest uzyskanie doskonale równych i gładkich ścian, sufitów, bądź podłóg. Jeżeli jednakże konieczne jest relatywnie szybkie pokrycie znacznego fragmentu fasady czy też pomieszczenia znajdującego się we wnętrzu wiekowego budynku, okazać się może że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po specjalne urządzenia pozwalające na aplikację tynku w sposób zautomatyzowany, oszczędzając czas i wysiłek ekspertów, jednocześnie zapewniając wysoce zadowalające rezultaty.
Istotną kwestią odróżniającą tynki do obiektów zabytkowych od pozostałych produktów dostępnych na rynku jest szybki przyrost wytrzymałości, a także wydłużony czas obróbki. Ten drugi jest szczególnie istotny z punktu widzenia osób zatrudnionych przy renowacji bądź rewitalizacji obiektów, jako że umożliwia on skuteczne poprawienie wszelkich nierówności, niedociągnięć oraz ukrycie braków, które w przypadku pozostałych wyrobów które nabyć można w sklepach z artykułami budowlanymi trudno byłoby zamaskować, nawet przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Jeżeli więc naszym celem jest przywrócenie obiektowi mieszkalnemu, przemysłowemu, czy też użyteczności publicznej dawno utraconego blasku, naszym zdaniem jak najbardziej warto sięgnąć właśnie po tynki specjalistyczne, jako że dają one gwarancję pełnego zadowolenia z uzyskanych efektów prac, utrzymują się na powierzchni przez wiele kolejnych lat, a także są odporne na wszelkie niekorzystne warunki, które doprowadziły do zauważalnego pogorszenia kondycji tynków oryginalnych. Dzięki wykorzystaniu produktów renomowanych, realizacja projektów zamiast być przykrym i mozolnym doświadczeniem stanie się niezwykle ciekawą przygodą z nad wyraz zadowalającym finałem!