Rolety czy żaluzje do okien w domu? 0

żaluzje drewniane w domu

Duży wpływ na wystrój wnętrza ma aranżacja okna. Składa się ona nie tylko z firan, zasłon czy karnisza, ale też rolet i żaluzji. Te obie formy zasłaniania okien służą do regulowania natężenia światła wpadającego z zewnątrz, zwiększają poczucie bezpieczeństwa i intymności. Dawniej dominowały rolety, ale obecnie są one coraz bardziej wypierane przez rolety. Pojawia się wobec tego pytanie, na które rozwiązanie się ostatecznie zdecydować. Wybór wbrew pozorem niekoniecznie musi być oczywisty dla każdego.

Żaluzje i rolety w domowych wnętrzach – na które rozwiązanie się zdecydować?

Wybierając rodzaj zasłony okiennej, warto mieć na uwadze to, z jakich powstała materiałów. Rolety są najczęściej wykonane z tkanin – mogą być naturalne typu len i bawełna lub syntetyczne np. poliester. Pokrywa się je specjalną powłoką odporną na zabrudzenia, działanie wilgoci i odkształcanie się. Klasyczne rolety mają prosty materiał, ale dostępne są także modele z tkaniną składaną w harmonijkę lub układającą się w fałdy. Zupełnym przeciwieństwem są żaluzje drewniane, aluminiowe czy z tworzyw sztucznych. Te drugie są już bardzo rzadko spotykane ze względu na swoją niepraktyczność – ich wady to szybkie nagrzewanie się na słońcu i przeciętna estetyka.

Przy wyborze dekoracji okiennych należy mieć na uwadze ich design. Istotne będzie to, aby pasowały one do pozostałych elementów wyposażenia, tworzyły spójną całość aranżacyjną. W przypadku rolet można liczyć na szeroki wachlarz wyboru kolorów i wzorów. Ne ma najmniejszego problemu z dopasowaniem ich do wystroju wnętrza, niezależnie od tego w jakim stylu zostało ono urządzone. Mogą być w wersji klasycznej, minimalistycznej lub bardziej dekoracyjne, ozdobione fantazyjnymi wzorami. W przypadku żaluzji design jest skromny. Jeśli ktoś szuka elementów nawiązujących do natury, to z pewnością będzie zadowolony z modeli drewnianych, które wspaniale sprawdzają się we wnętrzach w stylu eko, kolonialnym czy orientalnym. Ciekawą opcją są też żaluzje skóropodobne, które odnajdą się w aranżacjach nowoczesnych i glamour.

Ochrona przed słońcem

Po rolety i żaluzje sięga się głównie w celu odcięcia się w mniejszym lub większym stopniu od źródła światła wpadającego z zewnątrz, należy mieć na uwadze kwestię nasłonecznienia. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana tkanina w rolecie, będzie zapewniała konkretny stopień zaciemnienia. Dostępne są modele zarówno półprzezroczyste, jak i blackout – w pełni blokujące światło. Im niższa gramatura i bardziej siateczkowa faktura tkaniny, tym roleta będzie przepuszczała więcej światła.

W przypadku żaluzji możliwe jest dowolne sterowanie lamelkami, co pozwala na regulowanie kąta padania światła zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Mogą być one też pokryte powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne, co pozwoli uchronić się przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Trzeba mieć też na wadze kwestię utrzymania w czystości dekoracji okiennej. Łatwiejsze w czyszczeniu są rolety materiałowe, szczególnie te pokryte warstwą zwiększającą odporność na zabrudzenia. Wystarczy pretorze je wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Wyczyszczenie przestrzeni między lamelkami w żaluzjach jest zajęciem zdecydowanie bardziej czasochłonnym i żmudnym.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *