Odkurzacz centralny – inwestycja warta uwagi 0

odkurzacz centralny

Odkurzanie to czynność tym bardziej kłopotliwa, im większa jest powierzchnia wymagająca czyszczenia. Ciągłe przenoszenie odkurzacza, przełączanie kabli, zwijanie i rozwijanie węża… Doskonałym wyborem okazuje się być odkurzacz centralny, którego instalację warto zaplanować na etapie projektowania domu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dlaczego warto zdecydować się na odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, usprawniające odkurzanie licznych pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą jest brak generowania hałasu – jednostka centrala z silnikiem umieszczona jest poza mieszkalną częścią domu (np. w garażu). Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest znacznie lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach. Bardzo dokładne filtry oraz usuwanie zużytego powietrza poza zabudowę stają w kontrze do tradycyjnego odkurzacza, wyrzucającego część pyłów (niezatrzymanych przez filtr) razem z wydmuchiwanym powietrzem. Alergicy z pewnością nie będą mieli problemu z podjęciem decyzji. Podobnie jak właściciele zwierząt domowych, którzy często muszą usuwać wszechobecną sierść. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zainstalowania automatycznej szufelki. To nic innego, jak szczelina na poziomie podłoża, zlokalizowana w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia.

Jak skonstruowana jest instalacja odkurzacza centralnego?

Jednostka centralna wyposażona w silnik, jest – jak już wspomniano – zlokalizowana w części niemieszkalnej. Jednoczęściowa wersja kompaktowa to silnik z turbiną, separator zanieczyszczeń i zbiornik na nie. Wersja modułowa to silnik w osobnej zabudowie, co umożliwia zwiększenie gabarytów separatora. Przekłada się to bezpośrednio na lepszą filtrację powietrza i większą wydajność systemu. W części centralnej domu rozmieszczone są gniazda ssące, do których podłączane są długie, elastyczne węże. Codzienna eksploatacja takiego systemu sprowadza się do okazyjnego opróżniania pojemnika z zanieczyszczeniami. Całościowy koszt odkurzacza centralnego oscyluje wokół kwoty 4000 – 4500 zł. Taka cena odkurzacza centralnego obejmuje zarówno koszt montażu, jak i zakupu wszystkich elementów.

Odkurzacz centralny

System centralnego odkurzania stanowi alternatywę dla tradycyjnego systemu sprzątającego. Wraz z nim nie potrzebujemy już dźwigać po wszystkich mieszkaniowych kątach urządzenia przenośnego. Odkurzacz centralny to system rur, który możliwy jest do instalacji w nowo wybudowanym domu lub tym, który jest poddawany gruntownemu remontowi.

Na czym polega działanie odkurzaczy centralnych?

Systemy centralnego odkurzania składają się z kilku części, które stanowią:

  • centralna jednostka ssąca – nazywana również odkurzaczem centralnym. Jednostka ssąca montowana jest poza obrębem przestrzeni mieszkalnej (najczęściej np. w garażu, czy pomieszczeniu gospodarczym) i to do niej trafiają wszelkie nieczystości, które zbierana są podczas sprzątania. Na bieżąco możemy monitorować ich poziom dzięki przezroczystemu zbiornikowi, i w odpowiednim momencie go oczyścić.
  • instalacja – jej głównym zadaniem jest transport zanieczyszczeń z rury odkurzacza do jednostki ssącej. Wykonana jest z rur PCV, umieszczonych w ścianach budynku.
  • punkty ssące – stanowią miejsce w ścianach do podłączenia odpowiedniego do naszych aktualnych potrzeb urządzenia do sprzątania. Może nim być elastyczny wąż, szufelka automatyczna, wąż ssący VRoom i inne akcesoria ułatwiające odkurzanie za pomocą systemu centralnego. Punkty ssące muszą zostać rozmieszczone w taki sposób, aby możliwe było dotarcie za ich pośrednictwem do całej powierzchni domu.
Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *