Pompy ciepła – wady, zalety i …mity 0

gruntowa pompa ciepła

Z energetyką „domową” tak to już jest, że zakup, montaż (np. montaż pompy ciepła), a także sama eksploatacja, obrasta wieloma mitami. Na podobieństwo kotłów gazowych czy fotowoltaiki, także pompy ciepła są niekiedy niezbyt precyzyjnie pojmowane, a same negatywne komentarze wrastają w powszechną świadomość, tworząc obiegową wiedzę, niemalże na wzór fachowej. Postaramy się w tych niewielu zdaniach przybliżyć, czym właściwie są pompy ciepła, jak najlepiej dokonać ich montażu oraz, jakie są ich zalety i koszty użytkowania.

Czym tak naprawdę są pompy ciepła? Typy i sposób działania

Najprościej wytłumaczyć nam będzie, czym są pompy ciepła, gdy stwierdzimy, iż ten rodzaj kolektora ciepła działa jak swoiste medium, które „wyciąga” energię cieplną (z wnętrza ziemi), by przekazać ją tam, gdzie temperatura jest niższa (do chłodnego budynku). Oznacza to, że pompy ciepła podejmują wodę z głębin ziemi czy wierzchnich warstw gruntu, by przekazać ją za pomocą instalacji do ogrzewanych pomieszczeń wewnątrz budynku. Tak działa tzw. pompa solankowa, którą najczęściej wkopuje się w głąb ziemi na dość sporą głębokość – około 100 metrów. Innym podtypem jest montaż kolektorów płaskich, czyli rurek o niewielkiej średnicy zakopanych poniżej linii zamarzania gruntu, czyli około 1,2-1,5 metra. Są to więc pompy ciepła, zasilane ciepłem z wód podziemnych lub gruntowych.

Jednakże na rynku spotykane też są pompy ciepła, które pozyskują energię cieplną wprost z powietrza atmosferycznego. Jest to o wiele mniej kosztowne rozwiązanie i prostsze w realizacji (niż kopanie studni głębinowych pod rury), jednakże efektywność takiej instalacji spada wraz z obniżeniem się temperatury. Zazwyczaj „powietrzne” pompy ciepła instalowane są wewnątrz budynku mieszkalnego (wraz z przyłączami elektrycznym i hydraulicznym), na ścianach zewnętrznych natomiast, trzeba umiejscowić kanały powietrzne. Jeśli chcemy montować ten ostatni wzmiankowany typ pompy ciepła, pamiętajmy, że praca kanałów powietrznych zazwyczaj wiąże się z dość uciążliwym hałasem.

Zalety i koszty eksploatacji pompy ciepła

Dość często pompy ciepła są zestawiane z ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym i jakkolwiek pierwotny zakup całej instalacji i montażu może być dość kosztowny, to jak donoszą badania ekspertów, późniejsza eksploatacja stawia pompy ciepła wśród najbardziej ekonomicznych sposobów na domową produkcję energii cieplnej. Pompy ciepła będą świetną alternatywą dla tych lokalizacji, gdzie do osiedli domów jednorodzinnych, firmy zajmujące się doprowadzaniem mediów raczej z niechęcią patrzą na przedłużenie instalacji gazowej. Trzeba przyznać, iż w porównaniu z ogrzewaniem uzyskanym np. z pieca gazowego, pompy ciepła nie są tak szybkie, więc raczej niewskazane jest ich użytkowanie wahadłowe (czasowe włączanie i potem wyłączanie na długi okres).

Znakomicie pompy ciepła sprawdzą się tam natomiast, gdzie wymagana będzie stała temperatura przez długi okres czasu, np. w biurowcach, budynkach stale zamieszkanych czy nawet rolnych fermach produkcyjnych. Poza tym, pompy ciepła – co potwierdzi każdy posiadacz – są niemalże bezobsługowe. W tym sensie, że nie musimy biegać i sprawdzać, a to, czy surowiec (węgiel, drewno) na pewno został załadowany przez podajnik do pieca, a to, czy poziom ciśnienia gazu i wody na kotle gazowym, na pewno znajduje się w bezpiecznych widełkach.

Przy dzisiejszych – coraz bardziej nawarstwiających się – obostrzeniach unijnych i krajowych, dotyczących emisyjności instalacji grzewczych, powinien być dla nas ważny jeszcze jeden wyznacznik. A mianowicie, ekologia użytkowania. Pompy ciepła nie emitują żadnych produktów spalania ani innych toksycznych odpadów po-eksploatacyjnych. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż montaż pompy ciepła może mieć miejsce w każdym pomieszczeniu, podczas gdy choćby, niektóre kotły grzewcze (olejowe lub elektryczne) absolutnie nie mogą być wstawiane np. do suszarni czy pralni.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *