Kamień jak stary budulec 0

schody z kamienia

Kamień jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów wykończeniowych. Mimo powszechności jego występowania w naturze jest to jednak materiał relatywnie drogi, bowiem dość kosztowna jest jego obróbka i przygotowanie do finalnego wykorzystania. Największą popularnością cieszy się jednak kamień stary, z widocznymi śladami wieloletniego użytkowania. Albo na taki wyglądający.

Jak gładkie przemienić w stare?

Świeżo obrobiony kamień już na pierwszy rzut oka świeci swoją nowością. Dla wielu osób, chcących wykorzystać kamień w swoim domu lub ogrodzie, taki widok nie jest jednak zachęcający, gdyż woleliby cieszyć oko kamieniem starym, nadgryzionym zębem czasu.

Z uwagi na to, iż ciężko jest znaleźć na rynku prawdziwie stary kamień stworzono techniki obróbki tego materiału, które sprawiają, że przybiera wygląd kamienia wielowiekowego. Istniejące techniki obróbki tego typu określane są ogólnie jako postarzanie kamieni naturalnych.

Jak w rzece

Jedną z ciekawszych technik postarzania kamienia jest wykorzystanie do tego celu maszyny do obróbki wibrościernej. Nowatorski sposób działania tego urządzenia ma za zadanie stworzyć warunki podobne do tych, jakim kamienie przez wieki były poddawane w nurtach rzek.

W skrócie mówiąc kamienie wrzucone do takiej maszyny wraz z tzw. kształtkami ściernymi zalewane są specjalnym płynem, a następnie poddawane wibracjom o ustalonej częstotliwości. Wskutek tego poddawane są silnemu, wzajemnemu tarciu, które działa jak swoista obróbka powierzchniowa. Z takiej kąpieli kamienie wychodzą ze specyficzną, starą fakturą. Fakturą bardzo poszukiwaną na rynku i chętnie wybieraną przez inwestorów.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *