Jak inwestować w działki budowlane? 0

inwestycja w działki budowlane

Pomnażanie oszczędności to marzenie każdego. Jednak w dzisiejszych czasach banki oferują niskie stawki procentowe, a pozorny zysk z lokaty kapitału nie przewyższa inflacji. W praktyce zatem nasze pieniądze tracą na wartości. Korzystną formą pomnażania oszczędności jest inwestycja w działki budowlane. Grunty raczej nie tracą na wartości, ale są zwiększają. Sprawdźmy, czym kierować się przy zakupie działki.

Szerokie grono potencjalnych kupców

Lokata pieniędzy w grunty musi być odpowiednio przemyślana. Bardzo istotnym aspektem jest możliwość upłynnienia nieruchomości do potencjalnie najszerszego grona odbiorców. Inwestycja taka powinna zatem uwzględniać lokatę w działki budowlane. Dlaczego? W związku ze zmianą przepisów, działki rolne może kupić jedynie inwestor, który posiada status rolnika. Zatem, nawet jeśli my jako kupcy posiadamy możliwość nabycia takiego gruntu, w momencie, kiedy zdecydujemy się na jego sprzedaż napotkamy na znacznie zawężone grono potencjalnych kupców, a tym samym zmniejszenie szans szybkiego sfinalizowania transakcji. Działki o charakterze budowlanym może kupić każdy, bez względu na status, a to zwiększa szanse korzystnej sprzedaży.

Trafiona lokalizacja

Nie warto kierować się jedynie ceną gruntu i dać się kusić atrakcyjnymi upustami. Jeżeli działka budowlana ma być dla nas inwestycją, nie zamierzamy sami wykorzystać jej np. do postawienia swojego domu, przede wszystkim powinny nas interesować jej możliwości oraz stopień jej atrakcyjności. Pamiętajmy, że działkę o niskim potencjale będzie nam trudniej sprzedać. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej lokalizację. Najbardziej atrakcyjne są grunty, które nie są usytuowane daleko od miasta, a które posiadają bardzo dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne. Tego typu grunt na pewno szybko zwiększy swoją wartość.

Nie daj się oszukać

Bardzo często spotykamy się z sytuacją zawyżania ceny sprzedaży gruntu. Nie może to dziwić. Każdy sprzedawca chce zarobić jak najwięcej. Nie dajmy się jednak oszukać. Zanim podejmiemy decyzję, zróbmy dobry rekonesans. Sprawdźmy ogłoszenia dotyczące podobnych gruntów, o zbliżonych parametrach i stopniu atrakcyjności, zorientujmy się jakie rzeczywiście ceny panują na rynku i podejmijmy negocjacje w przypadku znacznie zawyżonej wartości.

Myśl perspektywicznie

Ważne jest myślenie perspektywiczne. Zostało powiedziane, że lokalizacja to istotny aspekt, który wpływa na możliwości zwiększenia wartości danego gruntu. Nie tylko jednak działki znajdujące się blisko miasta mogą przynieść zysk. Sprawdź plany przestrzenne danego miasta, zobacz w jaki sposób się rozwija. Pamiętaj, że teren, który jest oddalony od miasta o 30 km, za trzy/pięć lata może być oddalony od niego już tylko o 20, a może nawet 15 kilometrów. Tempo rozrostu dzisiejszego miasta jest naprawdę szybkie, a takie warunki stwarzają możliwość szybkiego wzrostu wartości danej nieruchomości.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *